Dawny Zamek Cesarski

Dawny Zamek Cesarski, który obecnie stanowi siedzibę Centrum Kultury ZAMEK, to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Poznania. Liczy sobie już ponad 100 lat i przez ten czas miał różnorodne funkcje. Jest to imponujący budynek o niesamowitej historii, który z pewnością warto odwiedzić.

Zamek został zbudowany w czasach, w których już rezygnowano z wdrażania dawnych stylów architektonicznych. Ta poznańska rezydencja cesarza niemieckiego Wilhelma II wyróżnia się jednak historyczną powłoką, co od początku jej stworzenia powodowało powszechne zdziwienie i krytykę. Mimo to, już od 1910 roku do budowli tej podchodzono jako do obiektu „zabytkowego”. Wnętrza rezydencji były absolutnie wyjątkowe, dlatego wiele osób chciało je zwiedzać. Ciekawym jej elementem była z pewnością kaplica, nawiązująca do Cappella Paltina z Palermo oraz ogromna sala tronowa, wykonana na wzór bizantyjskich bazylik. Oryginalnie zaprojektowane wnętrza zamku zachwycały zarówno Polaków, jak i Niemców.

Podczas II wojny światowej uległy one zmianom i w takim stanie funkcjonują do czasów obecnych. Wyróżniają się monumentalizmem i odniesieniami do stylu klasycystycznego. Poza tym, niektóre pomieszczenia mają wystrój nawiązujący do popularnego na początku XX wieku tzw. stylu statków parowych. Obecnie wszystkie te wnętrza pełnią funkcję wspaniałej oprawy dla wielu różnych działań kulturalnych prowadzonych przez Centrum Kultury ZAMEK.

Zwiedzanie tego obiektu może posłużyć za wspaniałą lekcję historii, zwłaszcza jeśli skorzystamy z usług przewodnika.

9km / 18min.

Zamek

www.zamek.poznan.pl

Zarezerwuj!